جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶
يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ 649 0 6

برای تجسم و خیال پردازی، مغز باید تصاویر را به گونه ای نو، بازآفرینی کند.

رابطه مغز و خیال پردازی

وقتی صحبت از خیال پردازی به میان می آید ناخود آگاه ذهن ما با دوران کودکی پیوند می خورد اما این ارتباط به این معنا نیست که پروسه تخیل، ساده و پیش پا افتاده است. تجسم و تخیل تصاویر ذهنی که فرد قبلا نمونه آن را ندیده است، بسیار پیچیده تر از آن است که بتوان آن را ساده و کودکانه تفسیر کرد. برای تجسم و خیال پردازی، مغز باید تصاویر را به گونه ای نو، بازآفرینی کند.
 
یکی از فرضیات علمی در خصوص خیال پردازی بر این نکته تاکید دارد که به احتمال قوی قشر پیشانی مخ در این میان نقشی اساسی بر عهده دارد. این فرضیه بر این باور است که بخش قدامی مخ، در نقش هماهنگ کننده، شبکه ای از نورون هایی را به راه می اندازد که به صورت معمول با هم ارتباطی نداشته اند. به این ترتیب در هنگام خیال پردازی، مجموعه ای از شبکه های گسترده عصبی در کنار هم قرار می گیرند تا تصاویری را بازآفرینی کنند که کاملا جدید و خلاقانه هستند.
 
به این فرایند مغزی، "سنتز ذهنی1" گفته می شود. به باور محققان فعال شدن همزمان شبکه های متفاوتی از اعصاب در بخش پیشانی مغز، می تواند منجر به تجربه خیال پردازی و خلق تصاویر و مفاهیم ذهنی نو در انسان شود. نکته جالب توجه این است که به باور این کارشناسان، زیرساخت های ذهنی برای استمرار قوه تخیل در بزرگسالی، ریشه در فعالیت های مغزی دوران کودکی انسان دارد.
 
پاورقی ...

1. mental synthesis
 
مقاله اختصاصی گروه تدوین محتوای آموزش 118
استفاده از این مطلب و انتشار آن، با ذکر نام آموزش ۱۱۸ و درج لینک www.amoozesh118.com بلامانع می باشد.
 
سایر موارد پیشنهادی آموزش 118:

آموزش ۱۱۸: پرتال جامع آموزش و روش های تدریس‬

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای این وب سایت نمی باشد.

نظر شما