جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶
يکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ 789 0 3

هر یک از نیمکره های مغز، مسئولیت های متفاوتی در جریان یادگیری بر عهده دارد

نکته ها: ساختار و عملکرد نیمکره های مغز

شاید جالب باشد بدانیم که مغز ساختار و عملکرد متجانسی ندارد هر بخش از مغز مسئولیت مجزایی بر عهده دارد یکی از شگفتی های خلقت تفاوت عملکرد بین نیمکره های مغز است. نیمکره راست و چپ هر یک از نظر ساختار و عملکرد، تفاوت های جالبی با هم دارند به طوریکه هر یک مسئولیت های متفاوتی را به خصوص در جریان یادگیری و پردازش اطلاعات دریافتی بر عهده می گیرند.
 
به طور کلی گفته می شود نیمکره راست بیشتر عملکرد شهودی و تصویری و خلاق دارد در حالی که نیمکره چپ مسئولیت اصلی پردازش و تحلیل اطلاعات دریافتی، زبان آموزی و درک ریاضی دارد.
 
نکته جالب دیگر اینکه در برخی تحقیقات ثابت شده است، زنان به طور کلی مهارت بیشتری برای استفاده همزمان از هر دو نیمکره مغز خود دارند در حالی که مردان، در یک واحد زمان، معمولا بیشتر با یکی از دو نیمکره خود کار می کنند. 
 
اگر به کلاس درس و جریان یادگیری برگردیم، هر چه فعالیت های آموزشی از تنوع و گوناگونی بیشتری برخوردار باشند، شانس بیشتری وجود دارد که دانش آموزان بتوانند هر دو نیمکره مغزشان را به طور همزمان به کار اندازند. امروزه بیشتر در مدارس، روی مهارتهای نیمکره چپ (زبان آموزی و ریاضیات) تاکید می شود حال آنکه بخش بزرگی از موقعیت هایی که انسان به طور واقعی با آنها سر و وکار دارد با قابلیت های نیمکره راست او یعنی خلاقیت، درک شهودی، ابراز احساسات و درک فضایی مرتبط است بنابراین هر چه کودکان و به خصوص دانش آموزان را با موقعیت های متفاوتی رو به رو کنیم فرصت بیشتری برای رشد و تکامل هر دو نیمکره مغزشان فراهم می کنیم.
 
عملکرد نیمکره های مغز:
 
نیمکره راست:
محاسبه تقریبی و تخمین
درک فضایی
احساسات
تشخیص چهره
هنر و خلاقیت
پردازش محرک های دیداری- شنیداری
 
نیمکره چپ:
محاسبه دقیق
ریاضی
استدلال و منطق
زبان آموزی
بازیابی اطلاعات
تحلیل و آنالیز
 
مقاله اختصاصی گروه تدوین محتوای آموزش 118
استفاده از این مطلب و انتشار آن، با ذکر نام آموزش ۱۱۸ و درج لینک www.amoozesh118.com بلامانع می باشد.
 

آموزش ۱۱۸: پرتال جامع آموزش و روش های تدریس‬

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای این وب سایت نمی باشد.

نظر شما