جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶
يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۳ 8895 1 16

تکنیک های مدیریت دانش آموزان شرور در کلاس درس

با دانش آموزان شرور چه کنیم؟

Photo credit: Thinkstock

اگر یک معلم هستید پس حتما تجربه رو به رو شدن با دست کم یک دانش آموز شرور در هر سال تحصیلی را دارید. دانش آموز شرور کسی است که فعالانه قصد بر هم زدن نظم کلاس را دارد، نقش شما را به عنوان معلم به سخره می گیرد و تمام تلاشش را برای مطرح کردن خودش به عنوان شخصیت منفی داستان و یک رهبر مبارز می کند.  چنین دانش آموزانی کابوس هر معلمی هستند یک نفر از آنها برای یک کلاس فاجعه است چه برسد به اینکه در یک کلاس چند نفر از چنین دانش آموزانی حاضر باشند. 

مدیریت کلاسی که دانش آموزان شروری دارد، هنر معلمی را به اعلا درجه خودش به چالش می گیرد و هر معلمی با سر و کله زدن با چنین دانش آموزانی خودش را محک می زند. در اینجا چند تکنیک ساده برای مدیریت دانش آموزان شرور را مطرح می کنیم که شاید برای شما کارساز باشد:

-    پیش داوری نکنید: اینکه یک دانش آموز در گذشته، رفتار بدی داشته لزوما به این معنا نیست که تا ابد بد رفتار باقی بماند. بسیاری از معلمان، قبل از آغاز سال تحصیلی، لیست دانش آموزان را به همکاران خود نشان می دهند و در مورد سابقه دانش آموزان تحقیق می کنند این راه خوبی برای شناخت نسبی از دانش آموزان است اما مراقب باشید این مشورت ها، منجر به ایجاد پیش داوری نسبت به شاگردانتان نشود. اینکه یک نوجوان در گذشته بدرفتار بوده، ممکن است به دلیل شرایط خاص کلاس، نحوه رفتار معلم و وضعیت خانوادگی فرد بوده باشد، و لزوما به این معنا نیست که قرار است در کلاس شما هم آشوب به پا کند. حتی اگر چنین هم باشد، به این معنا نیست که شما نمی توانید وضعیت را تغییر دهید.

-    برچسب نزنید: هرگز به دانش آموزان لقب ندهید و برچسب نزنید. نه تنها به هیچ کدام از دانش آموزان نباید لقب "نابغه" و "باهوش" بدهید، همین طور نیز نباید به دانش آموزان القابی مثل "شرور" ، "تخس"، "بی ادب" و "کودن" بدهید. هر لقبی که به دانش آموزان می دهید، رفته رفته تبدیل به صفت آنها می شود. 
 
-    دانش آموزان را درک کنید: بسیاری از دانش آموزان شرور از خانواده های مسئله دار می آیند. خانواده هایی که دچار معضلات اجتماعی مثل فقر، اعتیاد، طلاق یا بزهکاری هستند. اغلب این دانش آموزان در خانه خود مورد غفلت والدین قرار گرفته اند. کسی آنها را جدی نگرفته است و آنها کمبود توجه و محبت والدین و نزدیکان را در مدرسه با رفتار شرورانه و خشونت طلبانه جبران می کنند. باور داشته باشید که آنچه یک نوجوان سرکش را آرا م می کند، محبت و توجه خاص معلم او است. اگر به او ثابت کنید که به او باور دارید و مطمئن هستید که او می تواند رفتارش را اصلاح کند و با درستکاری و تلاش، توجه بیشتری جلب کند، زندگی او را نجات خواهید داد. بیشتر این کودکان و نوجوانان بد رفتار، به تنها چیزی که نیاز دارند این است که باور کنند کسی (تنها یک نفر) در دنیا هست که آنها را دوست دارد. همین کلید تغییر رفتار آنها می شود.

-    مربی حقیقی باشید: اگر شما معلمی هستید که به شغل خود عشق می ورزید و سرنوشت شاگردانتان بیش از ساعاتی که بر حسب وظیفه و شغل خود در کلاس می گذرانید برای شما مهم است، بنابراین نگاهی بلند مدت به شاگردانتان داشته باشید، رفتار آنها را در دراز مدت تغییر دهید. حتی اگر آنها رفتار خود را در طول سال به طور کامل اصلاح نکردند، اطمینان حاصل کنید که در آینده راه درست را انتخاب خواهند کرد. این نوجوانان عمیقا نیاز به توجه، مراقبت و تربیت یک فرد دلسوز دارند. به دانش آموزان خود توجه و عشق نثار کنید آنها منقلب خواهند شد حتی اگر در ظاهر چیز دیگری وانمود کنند.

-    بر نقاط قوت آنها تاکید کنید: کمتر پیش می آید که یک دانش آموز شرور فاقد هر گونه جنبه مثبتی باشد. بالاخره چیزی هست که او در آن عملکرد خوبی داشته باشد ممکن است او در ورزش موفق باشد یا در نقاشی و طراخی استعداد داشته باشد. ممکن است اهل موسیقی و آواز خواندن باشد. اگر هیچ کدام از این ها را ندارد دست کم چیزی هست که او دوست بدارد مثل انواع ورزش ها یا ورزشکاران، برنامه های تلویزیونی یا سینما. این نکات را بیابید و برجسته کنید.

-    هدف های رفتاری ساده ای در نظر بگیرید. از این دانش آموزان انتظار نداشته باشید یک باره متحول شوند هدف های رفتاری ساده ای را در نظر بگیرید و کمکشان کنید رفتار خود را قدم به قدم اصلاح کنند. اگر نوجوان شرور دیروز، امروز جویدن آدامس سر کلاس را متوقف کرده این یک پیشرفت بزرگ است. ممکن است اگر این روند را ادامه دهید، در هفته آینده، پاهایش را هم از روی میز جمع کند.

-    بی اعتنایی کنید: دانش آموزان شرور عاشق جلب توجه هستند بنابراین اگر آنها در کلاس جنجال بر پا کردند یا با صدای بلند در نظم کلاس اخلال ایجاد کردند، بی اعتنا باشید و به آنها این پیام را بدهید که نمی توانند صبر شما را لبریز کنند. بعد از اتمام کلاس با آنها به طور خصوصی صحبت کنید. به آنها بگوئید که چنین رفتارهای ناشایستی شما را نا امید می کند و شما اطمینان دارید که آنها می توانند بسیار بهتر از این رفتار کنند وعملکرد تحصیلی و اخلاقی بهتری از خود نشان دهند.

واقعیت این است که دانش آموزان شرور، در هر کلاسی، می توانند معلم را به سر حد جنون برسانند و کنترل کلاس را از دست معلم خارج کنند، اما صبر و استقامت کلید موفقیت شما در مدیریت کلاس است. به جای ارجاع این نوجوانان به دفتر پیش ناظم و مدیر و تهدید به اخراج، خودتان شخصا این مسئله را مدیریت کنید و بگذارید احساس اطمینان دو طرفه برقرار شود. فراموش نکنید که شما هم وقتی نوجوان بودید گاه حرفهای ناخوشایندی می زدید و کارهای ناشایستی می کردید این اقتضای نوجوانی است. صبور باشید قطعا موفق می شوید.
 
 
مقاله اختصاصی گروه تدوین محتوای آموزش 118
استفاده از این مطلب و انتشار آن، با ذکر نام آموزش ۱۱۸ و درج لینک www.amoozesh118.com بلامانع می باشد.
 

آموزش ۱۱۸: پرتال جامع آموزش و روش های تدریس‬

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای این وب سایت نمی باشد.
  1. سارا شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ --- ۰:۳۸

    ممنونم
    مطالب بیشتری بزارید

    به روی چشم

نظر شما