سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶
يکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ 695 0 1

ارایه «دی‌وی‌دی» آموزشی و افزایش نرخ ارز موجب شد ...

افزایش 9 تا ۱۷هزارتومانی قیمت کتاب‌های درسی

شرق: توزیع کتب درسی در مقطع متوسطه اول و دوم در سراسر کشور آغاز شد و دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان در اولین قدم برای آمادگی سال جدید تحصیلی می‌توانند کتب درسی را از امروز خریداری کنند. اما نکته حایز اهمیت در این‌باره، قیمت کتب درسی‌ است که در مقاطعی همچون پیش‌دانشگاهی و سال سوم متوسطه در مقایسه با سال گذشته از ۹ هزار تا ۱۷هزارتومان افزایش داشته است. اطلاعات ارایه‌شده از سوی وزارت آموزش‌وپرورش نشان می‌دهد، کتب درسی مقاطعی مانند: هفتم متوسطه اول دختران و پسران، پیش‌دانشگاهی هنر، سوم ریاضی متوسطه دوم و دوم انسانی متوسطه دوم با قیمت تقریبی 30هزارتومانی گران‌ترین کتب درسی در میان مقاطع تحصیلی هستند. همچنین نکته حایز اهمیت دیگر در فروش کتب درسی سال تحصیلی 94-93، ارایه دی‌وی‌دی‌های آموزشی به دانش‌آموزان در هفت مقطع تحصیلی است. به‌طوری‌که دانش‌آموزان در مقاطع اول ابتدایی، دوم ابتدایی، سوم ابتدایی، چهارم ابتدایی، ششم ابتدایی، هفتم متوسطه و هشتم متوسطه همراه با کتب درسی خود دی‌وی‌دی‌های آموزشی نیز دریافت می‌کنند.
 
در همین رابطه محی‌الدین محمدیان، رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در این‌باره می‌گوید: کتب دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی در جشن شکوفه‌ها و پایه‌های دوم تا ششم ابتدایی همزمان با اول مهر به دستشان می‌رسد. او می‌افزاید: امسال کتب دو پایه چهارم ابتدایی و هشتم متوسطه جدیدالتالیف است و در کنار کتب درسی، بسته آموزشی که شامل فیلم آموزشی، چندرسانه‌ای‌ها و محتوای الکترونیک است توزیع خواهد شد. حجت‌الاسلام محی‌الدین محمدیان، همچنین عنوان کرد: رویکرد ما تنوع رسانه‌های آموزشی است و در کنار کتاب از اجزای دیگر بسته آموزشی که شامل فیلم آموزشی، چندرسانه‌‌ای‌ها و محتوای الکترونیک است بهره می‌بریم. وی گفت: امسال 11 عنوان کتب جدیدالتالیف در پایه هشتم و چهارعنوان کتاب جدید در پایه چهارم ابتدایی تدوین شده است و در سال گذشته نیز در مقطع متوسطه کتب عربی، زبان، کار و فناوری و آداب و مهارت زندگی جدیدالتالیف بود.
 
با این حال، اطلاعات اعلام‌شده از سوی وزارت آموزش‌وپرورش نشان می‌دهد، قیمت کتب پیش‌دانشگاهی در رشته تجربی، ‌ریاضی و انسانی 9هزارو200تومان افزایش یافته است. در رشته انسانی سال سوم متوسطه قیمت کتب درسی نسبت به سال گذشته 14هزارتومان افزایش پیدا کرده است و در رشته تجربی سال سوم متوسطه قیمت کتب درسی نسبت به سال گذشته حدود 14هزارتومان افزایش پیدا کرده است. همچنین در رشته ریاضی سال سوم متوسطه قیمت کتب درسی حدود 17هزارتومان افزایش یافته است. این افزایش قیمت‌ها در شرایطی است که سیداحمد حسینی، مدیرکل نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش‌وپرورش درباره افزایش قیمت کتاب‌های درسی به یکی از رسانه‌ها گفت: با توجه به مسایلی نظیر افزایش قیمت نرخ ارز، امسال میزانی از افزایش قیمت کتاب‌ها را خواهیم داشت. کتب درسی توسط بخش خصوصی تولید می‌شود و پول آن نیز به این بخش بازمی‌گردد.
منبع
شرق
کلمات کلیدی

آموزش ۱۱۸: پرتال جامع آموزش و روش های تدریس‬

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای این وب سایت نمی باشد.

نظر شما