يکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶
يکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ 718 0 1

هیات دولت در جلسه روز گذشته خود سیاستگذاری برای رفع آسیب‌های اجتماعی با محوریت زنان، اعتیاد و کودکان را در دستور کار قرار داد

3میلیارد تومان برای کودکان بازمانده از تحصیل

موضوع آسیب‌های اجتماعی و بخصوص کودکان کار و خیابان بحث مهم جلسه روزگذشته هیات دولت بود به طوری که وزرای حاضر در جلسه پس از شنیدن گزارش مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از وضع آسیب‌های اجتماعی در کشور، برآن شدند تا با طرح برنامه‌ها و سیاستگذاری‌هایی، پیگیری، کنترل و رفع آسیب‌های اجتماعی در کشور را با جدیت بیشتری در دستور کار قرار دهند. 

بیمه کودکان در معرض آسیب، اختصاص اعتبار ویژه‌ای برای ثبت نام کودکان بازمانده از تحصیل و فعال‌تر شدن شورای ساماندهی کودکان کار و خیابان در استان‌ها از جمله تصمیم‌های مهمی بود که در جلسه روز گذشته هیات دولت بر پیگیری اجرایی شدن آنها تاکید شد.
 
وزیر تعاون، کارو رفاه اجتماعی با اشاره به ارائه گزارش جامعی از وضع آسیب‌های اجتماعی کشور با محوریت زنان، اعتیاد و کودکان در معرض آسیب که در جلسه روز گذشته هیات دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود، گفت: این اتفاق خوبی است و قبلاً سابقه نداشت که مسائل اجتماعی در دستور کار هیات دولت قرار بگیرد به همین دلیل تلاش می‌کنیم سازوکارهای مناسبی را برای پیگیری مسائل اجتماعی در نظر گرفته و این موضوعات را با جدیت پیگیری کنیم.
 
علی ربیعی با اشاره به وجه تمایز دولت یازدهم با دولت‌های پیشین افزود: نخستین این وجوه تمایز این است که دولت مسائل اجتماعی را به رسمیت می‌شناسد و بر این اساس هیات دولت در جلسه روز گذشته خود سیاستگذاری برای رفع آسیب‌های اجتماعی با محوریت زنان، اعتیاد و کودکان را در دستور کار قرار داد.
 
3 میلیارد تومان برای ثبت نام کودکان بازمانده از تحصیل
به گزارش مهر، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به آمارهای غیر رسمی درباره کودکان بازمانده از تحصیل که بخش مهمی از آنها کودکان کار و خیابان هستند، گفت: هم اکنون مطالعات جدی پیرامون تحصیل و بازماندگان از تحصیل در کمیسیون اجتماعی دولت در دست انجام است و متأسفانه آمارهایی که وجود دارد، شایسته کشور نیست درحالی که شاید اگر نهادهای مدنی جدی تر درگیر امر آموزش می‌شدند، دیگر شاهد چنین آمارهایی نبودیم.
 
ربیعی با اشاره به کودکانی که به دلیل فقر خانواده از تحصیل بازمانده‌اند نیز توضیح داد: امسال 30 میلیارد ریال از اعتبارات داخلی وزارتخانه برای حمایت از خانواده‌هایی که امکان ثبت‌نام کودکان خود را در مدارس ندارند، به دو استان کشور اختصاص داده شده و قرار است در آینده بودجه بیشتری به این امر تخصیص یابد تا این طرح در سراسر کشور اجرایی شود.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره تحصیل اتباع غیر ایرانی در مدارس با بیان این‌که مکاتباتی در این زمینه با وزارت کشور انجام شده و منتظر پاسخ آنها هستیم، افزود: این آمادگی را داریم تا در رابطه با تسهیل ثبت‌نام اتباع غیرایرانی در مدارس با وزیر آموزش و پرورش جلساتی برگزار کرده و بودجه‌ای را برای حل این مشکل اختصاص دهیم.
 
مصوبات جدید شورای ساماندهی کودکان کار و خیابان
اواسط سال گذشته بود که شورای ساماندهی کودکان کار و خیابان تشکیل شد. هرچند از آن زمان تاکنون انتقاداتی مبنی بر این که این شورا کارکرد خاصی نداشته مطرح شده بود، اما مسئولان وزارت رفاه به‌عنوان یکی از اعضای شورای ساماندهی چنین ادعایی را قبول ندارند.
 
مدیرکل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو با جام‌جم با اشاره به اقداماتی که پس از تشکیل شورای ساماندهی کودکان کار و خیابان انجام شده است، می‌گوید: تاکنون این شورا دو جلسه تشکیل داده که این جلسات آذر سال گذشته و فروردین امسال بوده است و در آن مباحث مربوط به مشکلات و معضلات مبتلا به کودکان کار و خیابان مورد بحث و بررسی 11 عضو شورا از وزارت رفاه و بهزیستی گرفته تا آموزش و پرورش، هلال احمر، نیروی انتظامی، شهرداری، وزارت بهداشت و... قرار گرفته است.
 
روزبه کردونی تاکید می‌کند: بیمه کردن کودکان در معرض آسیب که بدون بیمه هستند و در قالب اجرای طرح بیمه سلامت ایرانیان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند، همچنین اختصاص بودجه‌ای ویژه بنا به تاکید وزیر رفاه از اعتبارات وزارتخانه به منظور ثبت‌نام کودکان بازمانده از تحصیل در سطح کشور در قالب حمایت از خانواده‌های آنها، از جمله این اقدامات است.
 
وی می‌افزاید: تعامل با وزارت آموزش و پرورش برای کنترل دائمی این کودکان و خانواده‌هایشان برای اطمینان از این‌که حتما این کودکان در کلاس‌های درس حاضر می‌شوند نیز از دیگر برنامه هاست. به گفته وی، هم اکنون این طرح به صورت آزمایشی در دو استان اجرا شده و بزودی در دیگر استان‌ها نیز اجرایی خواهد شد.وی تصریح می‌کند: تاکید وزیر رفاه براین بوده که این شورا در استان‌ها نیز فعال شود تا مشکلات کودکان در معرض آسیب با توجه به هر منطقه و هر استان مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد.
 
80 درصد کودکان کار؛ نان‌آور خانواده
بیش از 80 درصد کودکان کار برای تامین هزینه‌های خانواده مجبور به ساعت‌های طولانی کار در بیرون از چاردیواری خانه هستند. این واقعیت تلخی است که رئیس‌انجمن مددکاری اجتماعی ایران در گفت‌وگو با جام‌جم با بیان آن معتقد است: تقسیم‌بندی کودکان کار به 27 نوع بیشتر بر مبنای ویژگی‌های کار و نحوه گذران زندگی آنها انجام می‌شود.
 
سیدحسن موسوی چلک درباره این تقسیم‌بندی توضیح می‌دهد: در این تقسیم‌بندی می‌توان کودکان کار با سواد و بی سواد، کودکانی که اشتغال رسمی دارند، کودکانی که اشتغال‌شان جایی ثبت نشده است، کودکان کار محصل، کودکان ترک تحصیل کرده، کودکان کار پسر و کودکان کار دختر، کودکان کار بدسرپرست، کودکان کار بی سرپرست، کودکان کار فصلی، کودکان کار دائمی، کودکان کاری که با خانواده زندگی می‌کنند، کودکان کاری که با خانواده زندگی نمی‌کنند، کودکان کار شهرستانی که برای کار به شهرهای بزرگ می‌آیند، کودکان کاری که در همان شهر محل سکونت خانواده کار می‌کنند، کودکان کار شناسنامه‌دار، کودکان کار بدون شناسنامه، کودکان کاری که درآمدشان برای خودشان است، کودکان کاری که درآمدشان برای خانواده است، کودکان کاری که عضو باندهای تکدیگری و بهره‌کشی از کودکان هستند و... را در نظر گرفت.
 
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران تصریح می‌کند: اگر تقسیم‌بندی کودکان کار با هدف شناسایی نیازهای این کودکان و ارائه حمایت‌های مختلف با توجه به شرایط هر یک از این کودکان و مشکلاتی که هر کدام از آنها می‌توانند داشته باشند انجام شود، می‌تواند بسیار مفید واقع شود و حتی قدم مثبتی باشد برای کنترل آسیب‌های اجتماعی که این کودکان را در خانواده و همچنین در بیرون از محیط خانواده تهدید می‌کند. موسوی چلک از سازمان‌های مسئول رسیدگی به مشکلات کودکان کار و خیابان می‌خواهد صرفا به جمع‌آوری آمار و تقسیم بندی این کودکان به انواع مختلف بسنده نکرده و از اطلاعات به‌دست آمده نهایت استفاده را در برنامه‌ریزی‌ و سیاستگذاری‌ها به منظور ارائه اقدامات حمایتی با توجه به نوع شغل هر یک از گروه‌های کودکان کار و خانواده‌های آنها، به عمل آورند.
منبع
جام جم
کلمات کلیدی

آموزش ۱۱۸: پرتال جامع آموزش و روش های تدریس‬

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای این وب سایت نمی باشد.

نظر شما