سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶
پنجشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ 720 0 1

در سال‌های اخیر شاهد سیطره کمیت در آموزش‌عالی بودیم

نکوهش برندفروشی در دانشگاه‌ها

شرق: سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روز گذشته در جمع روسای دانشگاه‌ها، به بیان چالش‌هایی در آموزش‌عالی کشور پرداخت که نشان از تسلط او بر مسایل وزارت علوم دارد. محمدعلی نجفی با تاکید بر اینکه دانشگاه نباید میدان رقابت‌های سیاسی باشد گفت: در سال‌های اخیر به دلایلی، شاهد سیطره کمیت بر تصمیمات، برنامه‌ها و فعالیت‌های آموزش‌عالی بودیم. وی گام‌برداشتن در جهت نظام جامع تضمین کیفیت آموزش‌عالی را وظیفه مدیران همه دانشگاه‌ها دانست و تاکید کرد: دانشگاه بدون کیفیت، نمی‌تواند مبدا تحول و پیشران تولید علم در جامعه باشد و به رسالت‌های اصلی خود عمل کند.  
 
نجفی چالش دیگر را کارآمدکردن نظام آموزش‌عالی کشور عنوان کرد و گفت: این کارآمدی دارای وجوه و ابعاد مختلف «کاربست علم در جامعه» و «توانمند‌سازی خروجی‌های دانشگاه‌ها»، «پیوند بین دانشگاه با بخش‌های مختلف اجرایی و اقتصادی کشور» و «بین‌المللی‌کردن دانشگاه‌ها» است. وی عدم‌وجود پیوند عمیق میان دانشگاه با نیازهای امروز جامعه را از نقاط‌ضعف آموزش‌عالی دانست. نجفی سومین چالش آموزش‌عالی را اقتصاد و منابع مالی دانشگاه‌ها عنوان کرد و افزود: ما به یک استراتژی مالی کلی برای آموزش‌عالی کشور نیازمندیم و در عین حال نمی‌توان یک نسخه مالی برای همه دانشگاه‌ها تجویز کرد.

نکوهش برندفروشی در دانشگاه‌ها
وی «برندفروشی» در دانشگاه‌ها را مورد نکوهش قرار داد و تاکید کرد: اگرچه مجموعه منابع مالی که در آموزش‌عالی کشور در گردش هستند، به ما اجازه داشتن حداکثر کیفیت را نمی‌دهد ولی باید تلاش کنیم هم در تامین منابع مالی و هم در هزینه‌کرد این منابع، بی‌عدالتی صورت نگیرد و باید دانشگاه‌ها به میزانی که در حل مسایل ملی و منطقه‌ای نقش دارند، منابع مالی بیشتری کسب و از آن در جهت ارتقای علمی کشور استفاده کنند.

نجفی، «کاستن از تمرکزگرایی» و «حرکت به سوی استقلال دانشگاه‌ها» را از دیگر رویکردهای وزارت علوم دانست و در عین حال تاکید کرد: حدود و ثغور استقلال را باید مشخص کرد و دانشگاه مستقل باید با دیگر بخش‌های جامعه رابطه اصولی داشته باشد و تعهدی درون‌زا نسبت به مشکلات جامعه احساس کند. نجفی رویکرد بعدی وزارت علوم را «بین‌المللی‌کردن دانشگاه‌ها» عنوان کرد و این مساله را هم از نظر اقتصادی و هم از نظر فرهنگی به‌نفع جمهوری اسلامی ایران دانست.
منبع
شرق
کلمات کلیدی

آموزش ۱۱۸: پرتال جامع آموزش و روش های تدریس‬

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای این وب سایت نمی باشد.

نظر شما